2012 yılında Durmazlar Holding bünyesinde faaliyetlerine başlayan Duray Ulaşım Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. (Duray), nitelikli kaynaklı ve talaşlı imalat kabiliyetleri ile sektöründe söz sahibi olan firmalar ile çalışmalarına devam etmektedir.

2012 yılında, raylı sistem araçlarının en temel parçası olan boji ve gövde karkasının üretimi ile üretim operasyonlarını başlayan Duray, zamanla raylı sistemlerde edinmiş olduğu nitelikli kaynaklı ve talaşlı imalat bilgisini diğer sektörlerin ihtiyaçlarını da karşılamak için kullanmaya başlamıştır.

2017 yılında geldiği nokta itibariyle Duray; Raylı sistemler, savunma sanayi, enerji sektörü ve ticari araç gibi birçok nitelikli kaynaklı ve talaşlı imalat gereksinimi bulunan sektör de önemli bir oyuncu olarak göze çarpmaktadır.

Yetenekli, gelişen ve kaliteden ödün vermeyen kadrosuyla; yüksek hızlı tren, hızlı tren, bölgesel tren, metro, hafif metro ve tramvay da dahil olmak üzere tüm raylı sistem araçlarının gövde karkası ve bojisi başta olmak üzere bir çok kaynaklı imalat gerektiren alt sistemlerin üretimini istenilen kalite ve standartlar da gerçekleştirebilir durumdadır.

Raylı Sistem araçlarının yanında, savunma sanayinde kullanılan zırh çeliğinden imal edilmiş gövdelerin üretiminde de kendini ispat eden Duray, ayrıca enerji sektörüne ait yüksek nitelikli kaynak komplelerin üretiminde uluslararası tecrübeye haiz olmuştur.

Kurulduğu günden beri, konusunda otorite firmalarla yaptığı ortak çalışmalarla, sac kesim, işleme, büküm, çatım, kaynaklı imalat, ısıl işlem, talaşlı imalat, kumlama ve boya proseslerine kadar tüm parçaların üretimini, sahip olduğu uluslararası sertifikalar ile bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Duray, dünya çapında demiryolu araçları ve parçaları üreticileri için ayrıcalıklı bir yere sahip IRIS (International Railway Industry Standart) sertifikasına sahiptir. Ayrıca, Türkiye’nin de içinde olduğu AB demiryolu araçları ve parçaları üreticileri için zorunlu bir sertifikasyon olan EN 15085-2 CL1 sertifikasına da sahiptir. Bu standart kapsamında yapılan bütün kaynaklarda performans sınıflarına göre, PT – VT – MT – UT Level-2 sertifikalı kalite teknisyenleri tarafından tahribatsız muayeneler (NDT) uygulanmaktadır.

Kaynak operatörlerinin standartlar ile belirlenmiş kalite seviyesine uygun kaynak yapabilmesi adına, iş başı yaptıkları günden itibaren belirlenen yetkinliği kazanma süresince Kaynak Okulumuz tarafından pratik ve teorik kaynak eğitimleri ve ardından çalışacakları istasyona göre belirli kaynak yöntemlerinden sınavlar uygulanmaktadır. Bütün kaynak operatörleri çalıştıkları istasyonlarda kullandıkları kaynak yöntemlerinden ISO 9606-1 kaynakçı yeterlilik sınavı standardına uygun olarak sertifikalandırılmaktadır.

Duray, kaynaklı imalatın seri üretim şartlarına ve yüksek kalite seviyesine uygun olması için üç eksenli dönebilen pozisyonerleri ve ileri teknoloji kaynak makinaları ve robotları sayesinde çalışmakta olduğu çözüm ortağı müşterilerinin ihtiyaçlarına hizmet etmektedir. 

Bünyesinde bulunan, 1° hassasiyetli, 0,001 mm eksen kontrollü 5 eksen CNC tezgâhları ile talaşlı imalat, mobil 3D ölçüm sistemleri ile hassas ölçüm ve uluslararası standartlara uygun esnek boyahane hatları ile su veya solvent bazlı boya uygulamaları yapabilmektedir.

Duray, çalışmakta olduğu müşterilerinden edinmiş olduğu teknoloji transferi kazanımlarını, uluslararası proje yönetimi tecrübesiyle birleştirerek, sektöründe söz sahibi olan tüm firmaların çalışmak istediği “çözüm ortağı” firma pozisyonuna gelmiştir.

Duray değişmez prensipleri, daima yüksek kalite üretim mantığı ile Türkiye’de ve Dünya’da nitelikli kaynaklı imalat denildiğinde akla gelen ilk marka olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir.